Čo je to Geocaching ?

Geocaching je hra 21. storočia, ktorá má do činenia nielen s modernými výdobytkami súčasnosti, ale predovšetkým s krásnou prírodou a pobytom na čerstvom vzduchu a kúskom adrenalínu. Zapojiť sa môže každý. Turistika, navigácia a GPS navigátor, to je v skratke dobrodružný geocaching.

Za 17 rokov prilákala mnoho nadšencov, ktorí si po nájdení skrýše môžu nielen povedať, že to zvládli, ale že si aj celkom pekne oddýchli a na chvíľu zabudli na bežné problémy každodenného života. V turistických topánkach si užili relax s trochou adrenalínu. Spoznali nové miesta, prečistili si myseľ a nabrali novú energiu. Geocaching však nemusí byť dobrou a zaujímavou zábavou len pre dospelých. Na honbu za pokladom celkom určite nalákate aj deti, ktoré v tejto počítačovej dobe ťažko dostať na čerstvý vzduch.
Aký je základný princíp hry ?

Výraz geocaching sa skladá z predpony geo, označujúcej činnosť súvisiacu so Zemou, a slova cacheskrýš. Podstata tejto hry spočíva v hľadaní tzv. cache, po slovensky kešu, teda jednoduchej schránky, ktorú niekto ukryje na neznáme miesto a na internete uverejní jej súradnice spolu s ďalšími potrebnými doplňujúcimi informáciami. Ostatní nadšenci potom pomocou GPS navigátora hľadajú skrytý „poklad“. Po objavení jednoduchej vodovzdornej škatuľky sa zapíšu do zošita, nazývaného logbook, ktorý v nej nájdu spolu s perom alebo ceruzkou. Niektoré cache obsahujú aj drobnosti, ktoré si ako výmenu za iné maličkosti môžu odniesť ako suvenír. Po príchode domov sa tí úspešnejší aj tí menej úspešní, ktorým sa schránka nájsť nepodarila, opäť zapíšu, ale už do špeciálnej internetovej schránky.


Užitočné odkazy

www.geocaching.com (Oficiálny web hry Geocaching, kde nájdeš všetky skrýše)
c:geo (Aplikácia, ktorá ti umožní sa zapojiť do komunity Geocaching)


www.dobrodruh.sk